+48 882 193 844

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Ekspres do kawy marki Siemens, model EQ.3 s100 w naszym serwisie!

Naprawiamy również drobne AGD, między innymi suszarki do włosów, prostownice, roboty kuchenne oraz zgodnie z naszym wpisem ekspresy do kawy i wiele więcej! Tym razem do naszego serwisu trafił Siemens EQ.3 s100 z usterką polegającą na nie „zaciąganiu” odpowiedniej ilości wody do podgrzania. Oprócz tego ekspres w trakcie uruchamiania pracował bardzo głośno – praktycznie było słychać, że coś jest nie tak. Po momencie uruchomienia i próbie zassania wody ze zbiornika, cały system zawieszał się regularnie zaświecając i gasząc diody informujące o danym trybie pracy ekspresu.

Naprawa ekspresu do kawy Siemens EQ.3 s100 naprawa wykrywania pojemnika na wodę czyszczenie serwis konserwacja - serwis elektroniczny Serwis Banan
Ukazujący się błąd po uruchomieniu ekspresu Siemens

Sprawdźmy więc co mogło zostać uszkodzone w ekspresie klientki naszego serwisu! Podejrzewamy bardzo prozaiczną usterkę, jednak zacznijmy po kolei.

Oryginalna instrukcja obsługi ekspresu do kawy na pomoc!

Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie kodu błędu powstałego z zaświecenia się oraz gaszenia diod LED na panelu sterującym. Być może ilość mrugnięć lub czas zapalenia diod jest w stanie określić dokładną lokalizację usterki. Niestety nikt nie jest alfą i omegą przez co nie można być w stanie zapamiętać każdego możliwego błędu lub kodu błędu. Wykorzystujemy więc wszystkie informacje, które przekazuje nam producent, zatem gdzie je można znaleźć? Oczywiście w instrukcji użytkownika. Na szczęście pełna kopia instrukcji dostępna jest na stronie producenta, co znacząco ułatwi proces znalezienia usterki. Opis usterki idealnie jest opisany w instrukcji:

image
Opis usterki z instrukcji serwisowej

Pozostaje nam więc sprawdzić stan mocowania pojemnika na wodę, jego przyłącze czy filtr wody. Ważne aby nie sprawdzać usterki zbyt często – głośna praca urządzenia spowodowana jest pracą pompy wody na sucho, co w dłuższej perspektywie może ją zniszczyć. Bierzemy się więc do pracy!

Sprawdzenie pojemnika na wodę ekspresu do kawy Siemens i niespodzianka!

Zacznijmy od pojemnika na wodę. Na pierwszy rzut oka nie widać znacznych usterek. Zawór wygląda poprawnie, nie przecieka. Reakcja na otwarcie zaworu również jest poprawna – woda przepływa swobodnie kolejno przez filtr i zawór. Sam pojemnik nie jest na tyle zakamieniony aby zatrzymywał przepływ wody.

IMG 20231103 181033 1
Pojemnik na wodę ekspresu Siemens

Sprawdźmy więc dalej. W tym celu konieczne jest zdjęcie zbiornika. Wystarczyło, że podnieśliśmy plastikowy pojemnik i naszym oczom ukazało się sedno usterki – zablokowane ziarenko kawy w plastikowej prowadnicy.

IMG 20231103 180815
Blokujące ekspres ziarenko kawy

Widać nawet odbicie plastikowej konstrukcji zbiornika na wodę w ziarenku – musiało być dość mocno ubijane. Przez to ziarno kawy pojemnik minimalnie nie był dociśnięty do zaworu, ale była to na tyle mała odległość, że pływak w zbiorniku pozwalał na pracę ekspresu co powodowało niemożliwość pobrania wody. Po usunięciu zbrodniczego ziarenka ekspres Siemensa bez problemu „zassał” wodę i można było rozpocząć parzenie pobudzającego napoju.

IMG 20231103 181631
Naprawiony ekspres do kawy!

Dodatkowe czyszczenie ekspresu do kawy

Sprawdziliśmy również elementy ekspresu jak sitko czy zaparzacz, pomimo zabrudzenia w stopniu akceptowalnym postanowiliśmy mimo wszystko dokładnie wyczyścić elementy ekspresu, na których może zbierać się osad lub resztki z parzenia kawy. Do czyszczenia nadawały się kolejno: sitko zaparzacza, zbiornik na wodę oraz sam zaparzacz. Całość została rozmontowana, i przeprowadziliśmy dokładne czyszczenie za pomocą wody demineralizowanej pobudzanej ultradźwiękami.

IMG 20231103 172401 1
Sitko zaparzacza gotowe do czyszczenia
IMG 20231103 172353 1
Wstępne mycie zaparzacza

Po rozmontowaniu i wstępnym czyszczeniu mechanicznym, można przejść do czyszczenia ultradźwiękowego w myjce ultradźwiękowej.

IMG 20231103 173540 1
Mycie zaparzacza i sitka w myjce ultradźwiękowej

Dzięki myjce, nie ma potrzeby szczegółowego czyszczenia każdej dziurki w sitku osobno. Zjawisko kawitacji jest na tyle silne, że samoczynnie odrywane są resztki zaschniętej kawy blokujące przepływ napoju przez zaparzacz, zmniejszając obciążenie pompy budującej ciśnienie wody w ekspresie. Warto raz na jakiś czas przejrzeć sitko czy nie jest ono zbyt zabrudzone – regularne czyszczenie pozwoli na długie życie pompy ciśnieniowej. Jak widać poniżej, mikroskopijne cząsteczki zeschniętej kawy zgromadziły się na grzbietach fal podczas pracy myjki – jednak trochę ich tam było.

IMG 20231103 221354 edited 1 scaled
Pozostałości po czyszczeniu z resztek ułożyły się na grzbietach fali dźwiękowej

Ekspres gotowy do odbioru!

Po czyszczeniu kluczowych elementów ekspresu, pozostało jedynie odkamienienie przewodów wewnątrz ekspresu specjalnym płynem przy pomocy wbudowanego programu odkamieniającego oraz sprawdzenie ustawienia twardości wody. Ostateczne czyszczenie zewnętrzne i ekspres jest naprawiony i przywrócony niemalże do stanu jak z fabryki. Mamy nadzieję, że posłuży jeszcze długie lata pomimo wręcz banalnej usterki!

IMG 20231103 172248 1
Ekspres gotowy do wydania!

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw/modernizacji! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *