+48 574 588 008

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Telewizor Samsung 55″ 4K w naszym serwisie

Do naszego serwisu zagościł kolejny telewizor firmy Samsung. Tym razem usterka przytrafiła się w modelu UE55MU6172. Jest to SmartTV firmy Samsung o przekątnej ekranu 55 cali i rozdzielczości 4K. Stosunkowo nowy model, który uległ uszkodzeniu chwilę po gwarancji. Objawami usterki był tak zwany bootloop, który nie pozwalał telewizorowi na poprawne uruchomienie się. Ponadto w trakcie włączania było słychać charakterystyczne piski przetwornicy zasilacza, co prawdopodobnie oznaczało problem z zasilaniem lub uszkodzonymi układami logicznymi. Przejdźmy zatem do diagnostyki uszkodzenia telewizora!

IMG 20231016 210617
Wnętrze telewizora Samsung UE55MU6172

Diagnostyka podświetlenia odbiornika

Przede wszystkim na samym początku należy sprawdzić podświetlenie. Można to zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy poświecić zewnętrznym źródłem światła na ekran w celu sprawdzenia, czy matryca działa prawidłowo. Jeśli tak, to przy podświetlanym fragmencie będzie widać bardzo ciemny obraz. Ponadto w tym przypadku urządzenie powinno odtwarzać dźwięk. W tym przypadku jednak, telewizor włączał się na około 5 sekund i wyłączał. Oznacza to bardziej poważną usterkę niż awarię podświetlenia. Aby być pewnym, że podświetlenie nie ma wpływu na bootloop odłączyliśmy zasilanie podświetlenia i spróbowaliśmy uruchomić telewizor. Niestety problem dalej był ten sam.

Diagnostyka systemu BIOS telewizora

Współczesne telewizory niczym nie ustępują współczesnym komputerom. Są to bardzo zaawansowane urządzenia elektroniczne wyposażone w podobne elementy jak komputer stacjonarny czy laptop. W odbiorniku Smart TV mamy do czynienia z procesorem, pamięcią RAM i podobnie jak w komputerach z pamięcią ROM, popularnie określaną jako BIOS. W telewizorach Samsunga z serii UE55 bardzo częstą usterką jest uszkodzenie wsadu obydwu pamięci ROM. Na szczęście wsad jest łatwo dostępny do pobrania z sieci, więc zakasaliśmy rękawy i rozpoczęliśmy wgrywanie oprogramowania układowego od nowa.

IMG 20231016 215137
Procesor telewizora wraz z pamięciami ROM

Telewizor posiada 2 pamięci ROM, które mają w sobie oprogramowanie układowe – podobnie jak w laptopach (pamięć BIOSu oraz pamięć EC/KBC). Zgraliśmy więc oryginalne oprogramowanie z kości, zachowaliśmy w naszym archiwum oraz wgraliśmy nowe oprogramowanie. Niestety naprawa nie przyniosła żadnego efektu. Dalej było słychać charakterystyczne piszczenie zasilacza, a sam telewizor wciąż wyłączał się po około 5 sekundach.

Diagnostyka zasilacza odbiornika

W związku z tym, że ciągle było słychać piski zasilacza w trakcie wyłączania postanowiliśmy dogłębnie zbadać zasilacz. Każda linia zasilająca została sprawdzona na obecność napięć, zarówno w czasie uruchamiania jak i w trybie czuwania. Wszystkie napięcia zostały sprawdzone i były poprawne. Zarówno napięcie podświetlenia (około 320V) jak i napięcie zasilające płytkę (9V w trybie czuwania i 15V kiedy telewizor był włączony) oraz napięcia pomocnicze 12V. Profilaktycznie zostały zmierzone kondensatory elektrolityczne. Zarówno pojemność jak i ESR jednak nie znaleźliśmy uszkodzonych elementów. Aby dostrzec co się dzieje z napięciami jak i sterowaniem przetwornicy koniecznie było użycie oscyloskopu.

IMG 20231017 172214
Sprawdzenie zasilacza oscyloskopem

Aby mieć jak najszerszy wgląd na sytuację, która dzieje się w momencie wyłączenia zasilacza konieczne było zastosowanie aż 4 kanałów mierzących odpowiednie sygnały. Warto zaznaczyć, że pomiary były dokonywane zwykłymi sondami oscyloskopu na stronie pierwotniej zasilacza, przez co niezbędne było odizolowanie bolca uziemienia pomiędzy gniazdkiem a oscyloskopem w celu uniknięcia zwarcia.

IMG 20231017 190951
Pomiary elementów kluczujących oraz sprzężeń zwrotnych

Niestety nawet głęboka analiza oscyloskopem nie wykazała nieprawidłowości w działaniu zasilacza. Przetwornica zamiast pracować ciągle zaczynała pracować cyklicznie o częstotliwości około 4kHz, co ludzkie ucho odbiera jako pisk. Konieczna więc była dalsza diagnostyka płyty głównej.

Ostateczna diagnostyka płyty głównej

Wiemy już na pewno, że podświetlenie oraz zasilacz są sprawne. Wiemy, że to nie wina oprogramowania układowego telewizora. Pozostała więc płyta główna lub układ T-CON. W tym modelu układ T-CON jest montowany w technologii COF (chip on flex) co znacząco utrudnia diagnostykę układu ze względu na jego rozmiar.

IMG 20231018 165726
Jeden z układów T-CON zamontowany na giętkiej taśmie połączeniowej do matrycy

Profilaktycznie sprawdziliśmy czy nie widać zbytnio grzejących się układów na płycie głównej. W tym celu została użyta termowizja. Sprawdzone zostały zarówno układy T-CON jak i elementy płyty głównej. Na szczęście układy COF okazały się sprawne – każdy z nich nagrzewał się równomiernie, a ich temperatura nie przekraczała 30 stopni Celsjusza.

Screenshot 20231016 205514
Sprawdzenie płyty głównej pod termowizją

Na samej płycie głównej również nie widać układów, które mogłyby wskazywać uszkodzenie. Przetwornica zasilająca procesor nagrzewała się do około 38 stopni, jednak jest to temperatura całkowicie normalna. Ostatecznie udało nam się znaleźć płytę główną używaną do modelu UE55MU6199, która jest dokładnie taka sama w obu modelach. Diagnostyka dokładnego uszkodzenia zajęłaby więcej czasu niż wymiana, zatem za zgodą klientki wymieniliśmy płytę główną na inną.

Ostatecznie udana naprawa telewizora Samsung

Po wymianie płyty głównej telewizor wrócił do życia! Prawdopodobnie uszkodzony został procesor sygnałowy, pamięć NAND zawierająca system operacyjny lub jej wsad. Niestety wsad z oprogramowaniem nie jest dostępny do pobrania, a tym bardziej inny układ procesora. Dlatego wymiana płyty głównej w tym przypadku jest uzasadniona ekonomicznie jak i czasowo. Kolejny telewizor przywrócony do życia!

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw/modernizacji! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *