+48 574 588 008

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Telewizor Samsung z zakrzywionym ekranem w Serwis Banan

Do naszego serwisu trafił telewizor firmy Samsung, model UE40J6300 z zakrzywionym ekranem. Jest to jeden z pierwszych modeli, które koreańska firma wyprodukowała o zakrzywionym profilu ekranu. Przekątna ekranu telewizora to 40″. Z wywiadu przeprowadzonego z właścicielem dowiedzieliśmy się, że telewizor został ściągany specjalnie z Wielkiej Brytanii w 2016 roku. Po zagłębieniu się w historię, taki model telewizora nie był u nas dostępny. Czy uda nam się naprawić to urządzenie?

Diagnoza telewizora postawiona szybko

Natychmiast po otrzymaniu urządzenia przeszliśmy do jego diagnozy – na pierwszy rzut oka, widać było, że z telewizorem coś jest nie tak. Menu chodziło bardzo ociężale, a na ekranie było widać przeróżne artefakty i załamania obrazu. Natychmiast dało nam to do myślenia, że może być to związane z uszkodzeniem procesora obrazu, jednak abyśmy byli pewni chcieliśmy sprawdzić wszystkie możliwości. Przede wszystkim na pewno moduł wyjść nie był uszkodzony, objawy występowały bez żadnego podłączonego źródła sygnału.

A może próba naprawy oprogramowania?

Często zdarza się tak, że w odbiornikach główną przyczyną uszkodzenia jest defekt pamięci czy to systemu, czy oprogramowania sterującego. Udało nam się dojść pośród artefaktów do menu diagnostycznego i sprawdzić czy są dostępne jakieś aktualizacje. Niestety, telewizor miał aktualne oprogramowanie. Podjęliśmy więc próbę wgrania nowego oprogramowania poprzez pendrive również nie naprawiło urządzenia, pomimo sukcesu wgrania oprogramowania do kości NAND oraz wykasowania ustawień użytkownika. No nic. Oznacza to, że usterka nie będzie związana z programowym uszkodzeniem pamięci telewizora.

Dostajemy się więc do środka odbiornika!

Konieczne w tej sytuacji było dostanie się do środka odbiornika. Od tego momentu podchodzimy do tematu całkowicie elektronicznie!

IMG 20231011 122356 1 1
Wnętrze telewizora Samsung UE40J6300

Na pierwszy rzut oka widać 3 płytki telewizora – Zasilacz, płytę główną oraz płytkę T-Con (Timing Control). Przystępujemy do pomiarów zasilacza. Wszystkie napięcia obecne, zarówno od podświetlenia jak i zasilania płytek logicznych. Sprawdziliśmy również tętnienia zasilacza i również mieściły się w normie (poniżej 100mv Pk-Pk). Zasilacz zatem nie będzie tu winny.

IMG 20231011 122340
Zasilacz odbiornika Samsung

Sprawdzamy część logiczną telewizora

Pozostały dwie płytki do sprawdzenia – T-Con oraz płyta główna. Przed wcześniej wspomniana aktualizacją udało nam się w menu diagnostycznym pokazać obraz na pełnym ekranie. Cały obraz pokazał się prawidłowo oraz bez żadnych zniekształceń. To potwierdziło, że płytka T-Con jest całkowicie sprawna. Jeśli T-Con jest uszkodzony lub występują na nim jakieś problemy, automatycznie połowa obrazu staje się zniekształcona, lub w ogóle jej nie ma. Z ciekawostek w tym modelu moduł T-Con jest hybrydowy – zarówno występuje na płytce jak i na giętkich połączeniach w postaci multiplekserów sygnału poszczególnych pikseli (technologia Chip on Film). Pozostała nam więc płyta główna, która jak się okazało była wadliwa, a dokładnie tak jak podejrzewaliśmy – procesor obrazu został wewnętrznie uszkodzony. Było to widać bo bardzo niskiej rezystancji linii zasilającej procesor oraz znacznym wydzielaniu ciepła przez układ pomimo radiatora. Skoro płyta główna idzie do wymiany postanowiliśmy zrobić jedną rzecz – delikatnie podgrzać układ SoC.

IMG 20231011 122457
Główny procesor telewizora Samsung Hawk-MF

Po podgrzaniu układu telewizor całkowicie przestał działać co potwierdziło naszą teorię wewnętrznego uszkodzenia. Grzanie nie było agresywne – obustronne w celu zminimalizowania wygięcia płytki oraz o kontrolowanej temperaturze do osiągnięcia temperatury rozpływu spoiwa bezołowiowego – klasyczny reflow.

Nowe części zamienne

W związku z tym, że dokładnie ten model urządzenia UE40J6300AKXXU nie był sprzedawany w Polsce ani jego bliźniacze modele to jest problem z dostępnością części zamiennych na rodzimym rynku. Nie są dostępne żadne płyty główne, które pasowałyby do tego modelu. Konieczne było więc zamówienie płyty głównej z kraju pochodzenia telewizora, mianowicie z Wielkiej Brytanii – konieczne było zatem opłacenie cła za towar importowany spoza UE, jednak wciąż było to bardziej opłacalne niż kupno nowego telewizora. Po 2 tygodniach od zakupu, płyta główna przyszła do serwisu

Telewizor wrócił do żywych!

Po wymianie płyty głównej telewizor uruchomił się bez żadnego problemu. Zarówno nawigacja po menu, pokazywanie obrazu testowego jak i obrazu z wejść działały jak najbardziej poprawnie! Nawet korzystając z Xboxa, którego gościliśmy ostatnio na serwisie udało się nam pokazać obraz i uruchomić kilka gier.

IMG 20231011 123053
Naprawiony telewizor dzielnie współpracuje z naprawionym Xboxem!

Pozostało nam zaktualizować oprogramowanie nowej płytki do najnowszej wersji i wydać urządzenie klientowi. Kolejne urządzenie przywrócone do życia!

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *