+48 574 588 008

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Nietypowe rozwiązania w laptopie Apple – MacBook Air A1466

W naszym serwisie zajmujemy się również urządzeniami firmy Apple! Sam sprzęt był całkowicie sprawny, jednak problemem był dysk twardy – 128GB w dzisiejszych czasach to zdecydowanie za mało na system oraz dane użytkownika, gdzie większość danych to zdjęcia w dużych rozdzielczościach. Również sam system na tym cierpiał, ponieważ od dłuższego czasu nie był w stanie się zaktualizować ze względu braku miejsca na dysku. Pora więc na wymianę dysku na nowy!

a1466 orginalny dysk
Standardowy dysk Samsunga montowany w urządzeniach Apple o pojemności 128GB

Dobór odpowiedniego dysku SSD do MacBooka

W dyskach SSD niebezpiecznym zjawiskiem jest również zapychanie danymi takiego dysku „pod korek”, ponieważ w trakcie operacji na plikach kontroler dysku używa wolnego miejsca w celach buforowania danych – w momencie gdy nie ma wolnego miejsca, dysk używa niezajęte komórki pamięci, przez co żywotność dysku oraz jego wydajność spada. Wybór padł na ADATA SX8200 Pro – jest to dobry dysk w niskiej cenie oraz co jest coraz rzadziej spotykane – buforem DRAM. Ponadto jest to jeszcze starsza wersja dysku oparta on kontroler SM2262EN który zapewnia najlepszą wydajność tego dysku bez utraty wydajności w przeciwieństwie do nowszych rewizji kontrolera SM2262G.

Adata i samsug
Orginalny dysk Samsunga oraz zamiennik firmy ADATA

W przypadku, że jest to sprzęt firmy Apple złącze nie jest standardowe – na powyższym złączu widać różnicę w wycięciach dla obydwu dysków. Elektrycznie złącza są identyczne, jednak ich wyprowadzenie jest inne. Niezbędne jest zatem użycie adaptera ze złącza Apple na standardowe M.2.

adapter
Adapter dysku M.2 na złącze firmy Apple wraz z docelowym dyskiem

Naprawa samego adaptera i sukces!

Adapter niestety przyszedł z wadą fabryczną – niektóre piny złącza M.2 nie były przylutowane do płytki drukowanej, przez co komputer miał problemy z wykryciem dysku. Po lutowaniu złącza z obydwu stron, laptop w końcu poprawnie wykrył dysk. Można było więc sklonować dysk Samsunga na dysk ADATA. Dzięki wszystkim operacjom, urządzenie 4-krotnie powiększyło swój magazyn danych za ułamek ceny oryginalnego dysku – koszt oryginalnego dysku 512GB do tego modelu kosztuje około 600zł, koszt dysku ADATA to 150zł plus koszt adaptera około 20zł. Ponadto dysk Samsunga jest wolniejszy niż nieoryginalny odpowiednik – zarówno odczyt jak i zapis w Samsungu wynosił około 900MB/s, gdzie dysk ADATA osiąga ponad 3000MB/s zapisu oraz 2000MB/s odczytu.

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *