+48 882 193 844

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Naprawa ładowania laptopa HP Pavilion 15

Na nasz stół serwisowy trafił laptop marki Helwett Packard, szerzej znany jako HP. Problemem z jakim borykało się urządzenie był stały brak ładowania baterii laptopa, przez co użytkowniczka nie była w stanie naładować swojego sprzętu i na nim pracować. Na szczęście na resztkach baterii udało jej się z nami skontaktować, dzięki czemu odebraliśmy laptopa i mogliśmy postawić diagnozę usterki. Bierzemy się zatem do pracy jak najszybciej!

Diagnostyka uszkodzenia ładowania

Przede wszystkim należy zdiagnozować gdzie leży problem. Może on znajdować się w kilku miejscach. Począwszy od zasilacza, poprzez gniazdo, kończąc na układzie detekcji zasilacza na płycie głównej. Uszkodzenie może być zatem dość rozległe. W wywiadzie przeprowadzonym z właścicielką urządzenia przy odbiorze, dowiedzieliśmy się, że zasilacz działał również na innych laptopach – był testowany w sklepie przez pracownika na takim samym modelu komputera – działał tam bez zarzutu. W związku z tym zdejmujemy klapę i sprawdzamy co w komputerze piszczy!

IMG 20231023 185531
Wnętrze laptopa HP Pavilion 15-EH

Jak widać jesteśmy pierwszymi, którym udało się dostać do wnętrza laptopa! Nikt przed nami nie grzebał – zatem usterka powinna być prosta do znalezienia i bez poszukiwań co poprzedni serwisant miał na myśli. Zabieramy się więc za gniazdo. Zauważyliśmy przy odbiorze komputera, że było ono dosyć luźne – przez co natychmiast zaczęliśmy podejrzewać właśnie uszkodzenie gniazda zasilającego. Sprawdziliśmy je więc multimetrem na ciągłość obwodu.

IMG 20231023 190104
Gniazdo zasilające oraz jego luty

W przypadku laptopów HP mamy 3 piny odpowiedzialne za zasilanie. Pin z dodatnim biegunem zasilającym, ujemnym oraz detekcja zasilania. Jak widać na powyższym obrazku piny odpowiedzialne za przesył prądu są podwójne dzięki czemu przy większym obciążeniu występują mniejsze spadki napięcia niż w przypadku pojedynczej żyły. Pin od detekcji zasilania wystarczy, żeby był pojedynczy. W końcu nim nie płynie duży prąd – służy on do komunikacji pomiędzy ładowarką a układem KBC po magistrali OneWire. Nasze testy ciągłości obwodu wyszły jak najbardziej pozytywnie, przez co uszkodzenie gniazda również zostało odrzucone.

Diagnostyka płyty głównej laptopa HP

Idziemy więc o krok dalej i sprawdzamy czy nie jest uszkodzony żaden układ lub uszkodzony któryś z lutów. Przede wszystkim ważne jest sprawdzić elementy pinu detekcji mocy zasilacza – wszystkie napięcia trafiały na tranzystory wejściowe bez problemu, jednak one nie otwierały się. Wysterowywane są one układem chargera a on z kolei komunikuje się z układem KBC. Jeśli układ KBC nie „dogada” się z ładowarką, jest on zaprogramowany tak, że nie poda napięcia poza tranzystory wejściowe. W związku z tym koniecznie należy sprawdzić układ detekcji.

image
Schemat układu detekcji mocy zasilacza

Linia AD_ID trafia bezpośrednio z ładowarki na płytę główną i elementy filtrujące. Widać tutaj przede wszystkim 4 kluczowe elementy, które w razie awarii mogą powodować błąd komunikacji ładowarki z układem KBC. Przede wszystkim rezystory szeregowe R4733 oraz R4732, które są połączone szeregowo z linią AD_TYPE prowadzącą bezpośrednio do układu KBC. Jeśli któryś z tych rezystorów będzie przerwany, ładowarka nie będzie poprawnie komunikowała się z układem KBC. Na szczęście rezystory okazały się sprawne – ich wartości były zgodne z tymi na schemacie. Kolejnymi elementami, które mogły powodować błędy komunikacji były dioda Zenera oraz rezystor R4734 jako rezystor Pull-Down. W momencie gdy któryś z elementów będzie zwarty, cała linia będzie również zwarta do masy, przez co niemożliwa będzie komunikacja pomiędzy ładowarką a układem. W tym przypadku dioda Zenera bardziej narażona jest na uszkodzenia – wyładowania ESD, podłączenie złego typu zasilacza (chociaż w tym przypadku rezystor R4732 powinien ograniczyć prąd diody). Bierzemy się więc do pomiarów. Ku naszemu zdziwieniu nie znaleźliśmy uszkodzonych elementów. Niestety to oznacza albo bardzo poważną awarię układu KBC albo wręcz banalną usterkę zasilacza.

Usterka prostsza niż się wydawało

W związku z tym, że nasza diagnostyka doszła do momentu, w którym mógł być uszkodzony układ KBC, postanowiliśmy sprawdzić dwie rzeczy – program KBC oraz zasilacz. Postanowiliśmy zaktualizować BIOS wraz z programem układu KBC, niestety bez skutku. Pora na zasilacz. Przede wszystkim bardzo często uszkodzona jest wtyczka, gdzie luty do poszczególnych pinów nie przewodzą prądu na wtyczkę. Sprawdziliśmy więc napięcie na wyjściu wtyczki i było ono całkowicie poprawne. Jednak coś przykuło naszą uwagę w ID pinie. Nie zawsze widać było pakiety wysyłane po tej wtyczce. Sprawdziliśmy więc końcówkę pod mikroskopem.

IMG 20231023 195026
Wnętrze wtyczki zasilającej laptopa HP

Wnętrze owszem jest lekko zabrudzone, ale nie na tyle, aby powodowało brak ładowania. Co się okazało – przy wyginaniu przewodu komunikacja losowo pojawiała się na wyjściu a losowo się przerywała. Podłączyliśmy więc laptopa do zasilania poprzez oryginalny zasilacz, i zgięliśmy przewód dokładnie w miejscu, w którym wykryliśmy przerwę w przewodzie – i ku naszemu zdziwieniu laptop zaczął się ładować! Okazało się, że faktycznie ładowarka działała u sprzedającego, ponieważ przewód zasilający był zawinięty. Jednak w domu kiedy właścicielka rozplątywała przewód automatycznie prostowała go i przez to przestawał łączyć. Rozwiązanie okazało się być banalnie proste – wymiana ładowarki! Po zamówieniu nowej ładowarki w przeróżnych pozycjach laptop ładował się bez problemu!

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw/modernizacji! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *