+48 574 588 008

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Uszkodzone podświetlenie sygnalizujące routera DGT

W naszym serwisie zagościł kolejny sprzęt do naprawy – tym razem jest to router sieciowy firmy DGT model VDSL FG4V2, który swojego czasu był dołączany wraz z Neostradą opartą o technologię VDSL jako urządzenie dostępowe. Klient skarżył się na brak podświetlenia diody informującej o stanie połączenia sieciowego. oraz słabym podświetleniu diody sygnalizującej pracę urządzenia. Od razu po otrzymaniu sprzętu sprawdziliśmy jakie niespodzianki czekają w środku.

IMG 20230919 131451
Wnętrze routera DGT VDSL FG4V2

Niestety aby wyodrębnić płytkę drukowaną konieczne było odlutowanie przewodów od anten. Oprócz tego same urządzenie w celu naprawy zostało wyczyszczone wewnątrz z pokaźnej ilości kurzu. Po zajrzeniu w okolicę diod, natychmiast rzucił nam się problem w oczy.

Kolejny raz diody LED odmówiły posłuszeństwa?

IMG 20230919 131515 1
„opalone” diody LED

Podobnie jak w przypadku monitora BenQ, który był ostatnio w naszym serwisie (zapraszamy do zapoznania się z tematem naprawy – https://serwisbanan.pl/naprawa-monitora-benq-gl2450hm-czesc-2/ oraz https://serwisbanan.pl/naprawa-monitora-benq-gl2450hm/) diody są przybrązowione. Jest to tym bardziej dziwne, że tym razem mieliśmy do czynienia z prostymi diodami o małym poborze mocy. Natychmiast sprawdziliśmy wartości rezystorów dla wszystkich diod, i każdy rezystor miał poprawną wartość – dla prądu 10mA wartość rezystora przy napięciu zasilania to 200Ω. Przystąpiliśmy więc do sprawdzenia jakiego rodzaju są to diody. Na pewno są to diody SMD, jednakże posiadają one bardzo nietypowy rozbłyśnik. Jako, że klientowi zależało na czasie, a nie potrzebował dodatkowych diod od sygnalizacji telefonu VoIP postanowiliśmy więc wylutować przepalone diody i w ich miejsce wstawić diody sygnalizujące pracę telefonów cyfrowych.

Naprawa oraz zamiana diod LED

IMG 20230919 150325
Wymienione diody oraz wylutowane diody po prawej z sygnalizacji pracy telefonów

Po wymianie sprawdziliśmy działanie diod miernikiem cyfrowym, każda z wlutowanych diod się zaświeciła. Zauważyliśmy dodatkowy mankament, który również postanowiliśmy naprawić – spuchnięte kondensatory w głównej linii zasilania. Mogło to negatywnie wpływać na działanie routera w momencie dużego obciążenia. Co prawda klient nie skarżył się na taką uciążliwość, ale nigdy nie wiadomo jak mocno wykorzystywałby swoje urządzenie. Ponadto dało nam to do myślenia – skoro diody były przepalone a kondensatory spuchnięte czy urządzenie nie pracowało w podwyższonej temperaturze pracy?

IMG 20230919 131500
Spuchnięte kondensatory filtrujące zasilanie głównej linii oraz USB

Jak się okazało z pomiarów, ich wartości pojemności były 4 raz zaniżone – zamiast 470μF miały pojemność około 100μF oraz ich ESR był na poziomie pojedynczych ohmów. Są to wartości znacznie przekraczające dopuszczalną tolerancję.

Testowanie naszej naprawy routera – Sukces!

Po wymianie kondensatorów pozostało przylutować anteny do wyprowadzeń wzmacniacza RF oraz poskładać cały router do obudowy. Wszystkie najważniejsze diody podświetlenia znowu świecą prawidłowo – router bez problemu łączy się z siecią i sygnalizuje połączenie z Internetem.

naprrouter
Diody sygnalizujące ponownie świecą

Szkoda było wyrzucać taki sprzęt, chociaż już wiekowy, to wciąż posiada wiele ciekawych funkcji, jak modem VDSL2 do pasma 17a oraz gigabytowy switch, jak i gigabitowe złącze WAN. Dzięki temu takie urządzenie jest bardzo uniwersalne – zarówno znajdzie zastosowanie w przypadku nowych sieci DSL jak i starszych xDSL wliczająć w to VDSL2.

Zapraszamy również do kontaktu z nami w sprawach napraw! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *