+48 882 193 844

Pn.-Pt.

15:00-21:00

Powrót sprawy z monitorem BenQ i podświetleniem LED

W poprzednim wpisie na temat naprawy monitora BenQ skończyło się na oczekiwaniu na sterownik podświetlenia OZ9998MGN. Zapraszamy do lektury tutaj: https://serwisbanan.pl/naprawa-monitora-benq-gl2450hm. Jako, że jedyną opcją zakupu tego układu było sprowadzenie go z Chin trzeba było odrobinę poczekać. Od razu po otrzymaniu dostawy zajęliśmy się jego wymianą. Stary, układ, który podejrzewaliśmy, że był uszkodzony został wylutowany – niestety był on przyklejony na klej do elementów SMD do laminatu płytki zasilacza – zatem w trakcie wylutu fragmenty soldermaski zostały uszkodzone.

soldermaska
Naprawa zerwanej soldermaski

Naprawiliśmy uszkodzone ścieżki za pomocą soldermaski utwardzanej na promienie UV. Dzięki temu mamy pewność, że ani wilgoć ani inne ciała obce nie dostaną się do ścieżki i spowodują jej utlenienia, co w efekcie mogłoby doprowadzić do przerwania ścieżki. Część naprawionych ścieżek służy do przewodzenia prądów diod od podświetlenia, zatem ich ewentualne uszkodzenie w przyszłości mogłoby mieć znaczące skutki. Po naprawie izolacji ścieżek przystąpiliśmy do wlutu nowego układu.

monitor sterownikLED
Wlutowany sprawny układ

Uszkodzony sterownik podświetlenia – czy na pewno?

Po wlutowaniu nowego układu sprawdziliśmy temperatury i niestety okazało się, że to nie była wina układu – nowy układ również osiągał około 140 stopni Celsjusza, przez co po osiągnięciu temperatury krytycznej po prostu się wyłączał. Niestety w tym przypadku było koniecznie sprawdzenie podświetlenia monitora – każdej diody z osobna. Wymagało to całkowitego rozmontowania matrycy firmy AU Optronics na czynniki pierwsze wliczając w to panel LCD, filtry polaryzujące oraz rozpraszacz światła. Po sprawdzeniu każdej z diod okazało się, że jedna dioda jest całkowicie zwarta – dioda D20 (w podświetleniu łącznie występował 36 diod LED).

IMG 20230920 201524
Uszkodzenie diody podświetlenia

Ponadto kiedy diody są wyłączone, widać ich zużycie w związku z przebarwieniem – lekko brązowy kolor diody zamiast żółtego wskazuje na to, że elementy pracowały w podwyższonej temperaturze, przez co kwestią czasu było uszkodzenie kolejnych diod.

diody
Lekko „opalone” diody od podświetlenia z bliska

W związku z brakiem dostępności takiego modelu diody, oraz niemożliwością wymienienia diody na inną ze względu na brak miejsca konieczne było zamówienie nowej matrycy. Jednakże koszt matrycy przerastał zakup używanego monitora. W związku z czym klient zrezygnował z naprawy na rzecz kupna używanego ekranu. Gwarantując długowieczność diod LED na poziomie kilkudziesięciu lat, producent BenQ nie popisał się żywotnością.

Podsumowanie uszkodzenia zasilacza LED

Podsumowując usterkę – Diody w tym modelu monitora są sterowane poprzez układ OZ9998MGN, który ma w sobie wbudowane 4 kanały do sterowania diodami podświetlenia. Diody te muszą być połączone szeregowo w grupach po 9. Napięcie doprowadzane do jednego paska diod po 9 to około 27V czyli po 3V na diodę. Każdy z czterech pasków jest sterowany wewnątrz układu poprzez tranzystor, który z kolei jest sterowany częścią logiczną monitora poprzez PWM – zwiększenie wypełnienia oznacza zwiększenie jasności, zmniejszenie wypełnienia powoduje zmniejszenie jasności. W związku z uszkodzeniem diody w sposób taki, że została ona zwarta, wcześniej wspomniane 27V zostało podawana jedynie na 8 diod, zatem w połączeniu szeregowym jedna dioda otrzymywała około 3,375V przez co prąd na diodach narastał w sposób kaskadowy. Pozornie niewielka zmiana napięcia (0,375V) powodowała znaczy wzrost prądu (nawet dwukrotny!), przez co tranzystor sterujący wewnątrz układu podświetlenia nagrzewał cały układ. Sam układ posiadał zabezpieczenie termiczne, przez co po osiągnięciu wysokiej temperatury układ wyłączał się w celu schłodzenia. Przy 40% jasności ekranu wyzwalany impuls PWM był na tyle niski, że nie pozwalał osiągnąć układowi podświetlenia temperatury krytycznej, przez co przy takiej jasności monitor działał prawidłowo. Przy 100% jasności podświetlenia monitor notorycznie je wyłączał co około 2-3 sekundy. Co prawda jesteśmy bogatsi o nowe doświadcenia, jednak niestety nie zawsze da się wszystko naprawić, a czasami koszt używanego sprawnego urządzenia jest dużo niższy niż jego naprawa.

Zapraszamy do kontaktu z nami w sprawach napraw! – https://serwisbanan.pl/kontakt/

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *