Naprawiamy również zabawki dla dzieci!
Na nasz stół serwisowy trafiła tym razem zabawka „Książka z Wierszykami” marki Fisher Price. Usterka polegała na „nieodczytywaniu” niektórych stron, lub odczytywaniu ich z opóźnieniem. Z reguły takie zabawki nie posiadają w sobie skomplikowanej elektroniki, zatem czas zabrać się do pracy i sprawdzić co się dzieje!
Przyczyna usterki zabawki marki Fisher Price
Zasada działania książki jest stosunkowo prosta. Każda strona zrobiona jest z plastiku, który z kolei można formować w dowolny sposób. Na łączeniu „grzbietów” (tam gdzie przymocowane są plastikowe strony do obudowy) znajdują się wytłoczenia. Każde z wytłoczeń stopniowo zmniejsza swoją głębokość, co z kolei włącza dany przycisk zamontowany w środku. To właśnie dzięki temu mikrokontroler „wie” jaka strona jest otwarta i dzięki temu jest w stanie uruchomić odpowiedni plik dźwiękowy.
Gdy mikroprzełączniki nie będą działać, lub będą działać w sposób nieciągły – gdy część ślizgu przycisku będzie zabrudzona lub zaśniedziała – to zabawka nie będzie działać poprawnie. Konieczne będzie w tym celu dokładnie czyszczenie styków wewnątrz przycisku.
Naprawa usterki zabawki dziecięcej Książka z Wierszykami
Zabieramy się więc do naprawy usterki zabawki! Do wyczyszczenia są 3 przełączniki. Wystarczy odkręcić śrubę z nakładką przytrzymującą przycisk na miejscu i mamy pełny dostęp do wadliwego przełącznika.
Dlaczego czyścimy przyciski a nie je wymieniamy? Nie są to typowo dostępne przyciski tactile, które bez problemu są dostępne w każdym sklepie elektronicznym. To dość nietypowe przyciski, które posiadają wysoki skok, odbicie przycisku zrealizowane jest sprężyną, a sam kształt elementu wciskanego jest bardzo nietypowy. Stąd decyzja o dokładnym czyszczeniu styków zamiast wymiany. Po wykręceniu przycisku z mocowania można było zająć się rozkręceniem przycisku z zabawki. Chwila z precyzyjnym ostrzem i mamy dostęp do wnętrza przycisku!
Jak widać po stykach po zewnętrznej stronie są one praktycznie czarne. Być może to zeschnięty smar, a być może zaśniedziałe styki. Sam ślizgacz jak i sprężyna są w porządku. Konieczne będzie więc zdrapanie zaśniedziałej warstwy i czyszczenie styków. W każdym z trzech przełączników usterka się powtarzała – pytanie czy to wada fabryczna, a może producent zakładał używane przełączniki prosto w fabryce? Czyżby jeden z elementów na którym dało się przyoszczędzić? Zabieramy się więc do pracy! Po czyszczeniu specjalnym płynem kontaktowym do styków warstwa nieprzewodząca nie chciała zejść – właściwości elektryczne styków również się nie poprawiły… Konieczne było więc zdarcie utlenionej warstwy. Wykorzystaliśmy do tego papier ścierny o gradacji 400. Jest to wystarczająca gradacja papieru, aby pozbyć się utlenionej warstwy bez znacznego „uszczerbku” na grubości płytki.
Zabawka naprawiona!
Składamy więc przycisk i montujemy je z powrotem w obudowie zabawki (pamiętając o kolejności! – w przeciwnym razie mikrokontroler będzie odtwarzał pliki audio w złej kolejności). Wkładamy baterię i testujemy. Teraz wszystkie strony działają absolutnie bez problemu! Każda strona odtwarza poprawny plik audio bez przerwy. Dany dźwięk również uruchamia się już w połowie otwarcia kolejnej strony, w przeciwieństwie do tego jak to było poprzednio – tylko w pełnym otwarciu, i to w szczególnej pozycji całej zabawki. Mamy nadzieję, że nasz mały klient (poprzez pośrednictwo swojej mamy!) będzie zadowolony z naprawy!