Naprawa Navitel R800 po poprzednim serwisie
Na nasz stół serwisowy trafił wideorejestrator Navitel R800. Objaw usterki – nie działa po podłączeniu do gniazdka z zapalniczki. Chwila oględzin i od razu można zauważyć usterkę
Problemem jest uszkodzone gniazdo zasilania – ponadto w samym gnieździe widać uszkodzenie pinu wykorzystywanego do zasilania urządzenia a raczej jego brak – konkretnie pinu masowego. Od właścicielki mamy też informację, że ktoś wcześniej próbował naprawiać urządzenie, zatem szykujemy się na poprawki po poprzedniku.
Dokopaliśmy się do sedna usterki
Chwila ostrożnego otwierania urządzenia i już płyta główna jest na stole. Natychmiast po jej wyjęciu widać z czym będziemy mieli do czynienia.
Nie dość, że płytka drukowana nie została wyczyszczona, to sama jakość lutów pozostawia wiele do życzenia. Tym bardziej w przypadku tak czułego gniazda jak mini USB na uszkodzenia mechaniczne zły wlut gniazda może spowodować uszkodzenie pól lutowniczych – nie inaczej jest w tym przypadku. Po zdjęciu starego gniazda USB za pomocą lutownicy hot-air widać rozmiar zniszczeń.
Całkowicie uszkodzone pole masowe oraz pole lutownicze od pinu identyfikacji. Konieczne będzie więc naprawianie pinu masowego. Pin od identyfikacji nie jest wykorzystywany w tym urządzeniu, więc jego naprawa nie będzie niezbędna.
Naprawa usterki
Do naprawy pinów z reguły używamy pobielonego drutu, jednak w tym przypadku piny lutownicze są zbyt małe, żeby można było zastosować drut do naprawy pola – wykorzystamy w tym celu gotowe pola lutownicze firmy Mechanic
Jak widać, są to gotowe pola lutownicze wycięte w samoprzylepnej folii miedzianej. Idealnie sprawdziły się do naprawy uszkodzonego miejsca na płytce drukowanej. Aby nowy pad lutowniczy trzymał się na swoim miejscu został on przyklejony za pomocą soldermaski oraz pobielony cyną, aby można było do niego przylutować nowe gniazdo.
Wlut nowego gniazda mini USB
Dopiero po naprawie płytki drukowanej można było wlutować nowe gniazdo mini USB na swoje miejsce. Gniazdo jednak nie jest standardowym gniazdem USB – jest ono delikatnie obniżone względem PCB przez co standardowe gniazda do montażu powierzchniowego nie będą pasowały do otworu w obudowie. Na szczęście gniazda pasujące do tego urządzenia są bez problemu dostępne na rynku. Ze względu na uszkodzenia płytki wlut musiał odbyć się bardzo precyzyjnie. W tym celu wykorzystaliśmy grot do mikrolutowania o średnicy końcówki 0.1mm
Najpierw precyzyjnie przylutowaliśmy piny, a dopiero na samym końcu ustabilizowaliśmy gniazdo za pomocą padów masowych.
Naprawa udana?
Teraz wystarczy poskładać urządzenie w całość. Ponadto wyczyściliśmy panel LCD oraz odtłuściliśmy wewnętrzną szybkę wideorejestratora – poprzednik zostawił na niej odciski palców. Dzięki temu, że pracujemy w rękawiczkach ESD nam taki błąd nie grozi.
Natychmiast po podpięciu wideorejestratora do zasilacza USB urządzenie ożyło! Pojawiła się dioda sygnalizująca obecność zasilania a po przytrzymaniu przycisku włączenia, urządzenie pokazało obraz na swoim ekranie.
Naprawa jest więc udana w 100%! Jednak jak widać z pewnymi niespodziankami, ale udało nam się naprawić kolejne urządzenie, które miało pójść do kosza.
a co jak nie działa po podłączeniu zasialania ia gniazdo jest dobre ??
W takim wypadku zapraszamy do kontaktu z nami poprzez zakładkę „kontakt”. Uszkodzona może być zarówno sekcja zasilania jak i sam procesor sygnałowy.